Aktualności:
Obecnie brak aktualności

Wykonawcy

Chór Mariański

Powstanie Chóru Mariańskiego sięga odległych początków XX wieku.
Mieszany Chór Mariański został założony w latach 30-tych przez księdza Józefa Orszulika i działa przy Parafii NMP z Lourdes w Krakowie, prowadzonej przez księży Misjonarzy. Bardzo wcześnie, bo już u początku jego powstania, w 1932 odnotować można pierwszy sukces zespołu, jakim było zdobycie I miejsca na Konkursie Chórów w Domu Katolickim (dzisiejszy gmach Filharmonii).
Z uwagi na burzliwy okres wojny i okupacji działalność chóru została tymczasowo zawieszona.
Po wojnie, w 1950 roku zespół został reaktywowany przez ks. Floriana Pieczarę i jego przyjaciół.
Od 1968 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest dr Jan Rybarski, nieprzerwanie prowadzący prace z chórem, występujący z nim i starający się nadać mu znamiona profesjonalizmu.
Chór prezentuje bogaty repertuar muzyki różnych epok; średniowiecza, renesansu, baroku, jak również kompozytorów współczesnych. Wśród wykonywanych utworów znajdują się między innymi kompozycje; M. Zieleńskiego, J. S. Bacha, W.A. Mozarta, J.Haydna, G.H. Haendel\'a, F. Nowowiejskiego,

 • Koszewskiego, J. Świdra, W. Kilara, J. Łuciuka, M. H. Góreckiego.

Działalność koncertowa i konkursowa , podróże oraz wymiany kulturalne
Chór głównie specjalizuje się w muzyce sakralnej, ale wykonuje także różnorodny repertuar muzyki klasycznej. Jest zespołem trwale zakorzenionym w tradycji kulturalnej miasta Krakowa.
Nieprzerwanie uczestniczy w konkursach, festiwalach, uroczystościach o charakterze zarówno religijnym jak i świeckim. Śpiewa podczas coniedzielnych Mszy Św., uświetnia muzycznie liczne śluby, uroczystości państwowe i patriotyczne. Dzięki uznaniu jakie zyskał sobie przez lata prężnej działalności, stale zapraszany jest do uczestnictwa w oprawie muzycznej uroczystości organizowanych między innymi przez Kurię Metropolitalną, PZCHiO, Akademię Muzyczną czy Urząd Miasta Krakowa.
Poprzez swoje zaangażowanie, stał się wielokrotnie świadkiem niezapomnianym przeżyć, jakim były występy zespołu w obecności Ojca Świętego w czasie liturgii pielgrzymkowych do Polski, oraz na Placu św. Piotra w Rzymie, Castel Gandolfo, w sali Klementyńskiej, a także w Sanktuarium w Łagiewnikach.
Chór Mariański zdobył sobie zasłużoną renomę koncertując nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Prowadzi ożywioną współpracę z chórami zagranicznymi. Zapraszając, przyjmując i goszcząc chóry z całej Europy, jak również ze Stanów Zjednoczonych, nawiązuje cenne kontakty, niejednokrotnie owocujące wieloletnią przyjaźnią z zespołami. Dzięki wymianie międzychóralnej chór miał szansę zwiedzić najciekawsze miejsca świata i propagować tam muzykę chóralną.. Odwiedził wiele zakątków Europy występując we wspaniałych świątyniach, prestiżowych gmachach, śpiewając przed wymagająca publicznością i utytułowanymi autorytetami. Odbył ponad 30 podróży zagranicznych, koncertując między innymi; w Nowym Yorku, Paryżu, Brukseli, Wiedniu, Zagrzebiu, Rzymie, Turynie, Marsylii, San Sebastian, Oslo, Amsterdamie, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium, Lwowie, Wilnie, Mohylewie, Kamieńcu Podolskim, Budapeszcie, Pradze.
W 1999 roku chór zarejestrował swoją działalność artystyczną jako Stowarzyszenie Mieszany Chór Mariański. Dotychczas zespół poszczycić się może 3 płytowymi nagraniami najpiękniejszych, tradycyjnych polskich i zagranicznych kolęd, płytą z Pieśniami Maryjnymi i zarejestrowanym Koncertem Jubileuszowym z okazji 50-ciolecia działalności artystycznej.

 

Osiągnięcia artystyczne

Chór zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Do najbardziej prestiżowych można zaliczyć:

  • I miejsce na Konkursie Polski Południowej w Strumieniu w 1981 r.
  • Grand Prix na Międzywojewódzkim Konkursie Chórów dedykowanym Ojcu Świętemu w Krakowie w 1998 r.
  • Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd w Myślenicach w 1999
  • Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Chóralnej w Katowicach w 2000 r.
  • Otrzymany w 2000 roku z rąk kardynała Franciszka Macharskiego medal ,, Pro Ecclesia et Pontifice’’ za działalność dla kultury chrześcijańskiej
  • Grand Prix na Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach w 2001 r.
  • I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Kościelnej,,Caecylianum”-2001 r. w Warszawie
  • Srebrne pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd w Pradze z udziałem 64 chórów z całego świata w 2002 r.
  • II miejsce Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Mohylewie na Białorusi w 2003 r.
  • I Miejsce i Nagroda Prymasa Polski i Puchar Marszałka Sejmu na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych w Warszawie
  • I miejsce w kategorii chórów mieszanych w I Festiwalu Chóralnym „Cantate Domino” zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Krakowie w maju 2006 r.
  • I miejsce i "Złota Lira" na II Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w listopadzie 2006 roku
  • I miejsce i "Złota Struna"w na X Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach 2008 r.
  • Brązowy Medal „Cracovie Merenti”


  < Powrót
Usługi informatyczne kraków Copyright 2022 Muzyczne Spotkania & Elektro & Magiczne Wesele Wesele