Aktualności:
Obecnie brak aktualności

Wykonawcy

Mieszany Chór Katedralny

Chór powstał z inicjatywy Ks. Kard. Stanisława Dziwisza, który w dniu swojego ingresu do katedry 1 kwietnia 2006 roku zwrócił uwagę na potrzebę odnowienia tradycji muzycznej w tej świątyni i polecił ks. Robertowi Tyrale powołać do istnienia chór mieszany, obok już istniejącego chóru męskiego. Ideą nowego zespołu stało się więc kultywowanie muzycznych tradycji Katedry Wawelskiej. W jego skład wchodzą młode osoby, które są w większości uczniami krakowskich liceów, średnich szkół muzycznych oraz studentami uczelni wyższych. Dyrygentem i założycielem chóru jest Andrzej Korzeniowski. Asystentem dyrygenta jest Marcin Wasilewski-Kruk.

W swoim repertuarze Chór posiada dzieła polskiej i zagranicznej muzyki dawnej, m.in. utwory Gomółki, Zieleńskiego, Gorczyckiego, Arcadelta, czy Bacha, a także muzykę nowszą, dzieła Mozarta, Brucknera, Fauré, Rachmaninowa i Kilara.

Pierwszy występ Mieszanego Chóru Katedry Wawelskiej odbył się w niedzielę 26 listopada 2006 roku w Krakowie w ramach II Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej. Odtąd zespół śpiewa w katedrze podczas niedzielnych Mszy, a także dla muzycznego ożywienia tej świątyni ma tu swoje koncerty. Chór można również usłyszeć podczas występów w wielu innych miejscach Krakowa: w Kościele Świętych Piotra i Pawła, krakowskich Łagiewnikach, u sióstr Norbertanek na Salwatorze i w Kościele oo. Franciszkanów.

W grudniu 2006 roku chór reprezentował Polską Federacje Pueri Cantores podczas festiwalu chórów krajów Unii Europejskiej, który odbył się w Strasbourgu. Występował też na katowickim festiwalu Silesia Film w maju 2007 roku, stojąc na deskach jednej sceny razem z takimi zespołami jak orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Chór Kantorei Sankt Barbara oraz Chór Mariański, wykonując muzykę Abla Korzeniowskiego do filmu Metropolis. W roku 2008 chór zwyciężył w VIII Ogólnopolskim Konkursie Caecilianum 2008 zostając laureatem I nagrody oraz zdobywając Puchar Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

< Powrót
Usługi informatyczne kraków Copyright 2022 Muzyczne Spotkania & Elektro & Magiczne Wesele Ślubne